Anasayfa / Programlama / C# / C# ile Değişken Tanımlama

C# ile Değişken Tanımlama

Bu yazıda sizlere C# dilindeki değişken kavramı, değişken tanımlama, değişken tanımlanırken dikkat edilecek hususlardan bahsedeceğim.

Değişken Nedir?
Programlama dillerindeki değişkenler aynen matematik dersinde gördüğümüz değişkenler mantığındadır. Örneğin ‘x’ değişkeni ‘y’ değişkeni, bu değişkenlerin içerisine sayıları atmak,saklamak için kullanıyorduk. Bu mantığın aynısı programlama dilinde de yani C# tada aynıdır. Burada ki mantık ; herhangi bir değişkeni tanımlıyorsun, değişkenin içerisine o anda bir değer atıyorsun ve problemin içerisinde ona göre farklı bir sonuç oluşturuluyor.
Arka tarafta ise örneğin sen x değişkenine 10 aktardığın anda x değişkeni tanımlanıyor. Yani RAM(Random Access Memory) üzerinde herhangi bir adreste bu 10 bilgisini tutacak olan bir alan açıyor. Aynı şekilde y değişkeni içerisinde de bir adres ayrılıp bunun içerisine o anda verdiğiniz değer atanıyor. Yani programlama dilinde mutlaka bir değişkeni kullanmaya başlamadan önce tanımlamamız gerekiyor.

Değişken Tanımlanırken Dikkat Edilecek Hususlar

  • Değişkenler isimlendirilirken kelimeler arasında boşluk karakteri kullanılmaz. Gerekli durumlarda “_” ile kelimeler birleştirilebilir.
  • Değişken isimlerinde zorunluluk olmamasına karşın Türkçe karakter kullanılmamalıdır.
  • Değişken isimlerinde sayı ile başlanmaz.
  • Değişken isimleri ?,!,:,% gibi özel karakterler içeremez.
  • Değişken ismi olarak C# dilindeki özel kelimeler seçilemez.

Değişken Kullanım Örnekleri :

 

 

About İrem

Bunu da incele

C# WPF PasswordBox Şifre Gösterme

Bu yazıda PasswordBox’taki şifreyi MessageBox ile göstermeyi göreceğiz. Kullanıcı PasswordBox kutusuna şifresini yazdıktan sonra Button’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: