Anasayfa / Programlama / C# / C# Döngüler

C# Döngüler

  DÖNGÜLER 

⇒ FOR DÖNGÜSÜ KULLANIMI

⇒ FOREACH DÖNGÜSÜ KULLANIMI

⇒ WHİLE DÖNGÜSÜ KULLANIMI

 

♥ C# FOR DÖNGÜSÜ KULLANIMI ♥

For (başlangıç değeri; koşul; değişim miktarı)

{

//Komutlar

}

For döngüsünü aşama aşama inceleyelim. Başlangıç değeri; Bu kısım programın başlangıcında bir defaya mahsus olmak üzere çalıştırılır. Burada döngüyü kontrol eden değişkene bir başlangıç değeri atanır. Koşul; Bu bölümde başlangıç değeri atanan değişken bir koşul ile test edilir eğer bu ifade true sonuç verirse, döngü bloğu içerisindeki komutlar çalıştırılır. Koşul false sonuç verirse döngü sonlandırılır. Değişim-miktarı; Bu kısımda döngü değişkeni eksiltilir veya arttırılır. Döngü her tekrarlandığında koşul değeri kontrol edilir, döngü bloğu çalıştırılır, döngü değişkeni arttırılır veya azaltır. Bu çalışma sistemi kontrol değişkeni koşulu sağlamaz hale gelene kadar devam eder.

Şimdi for örnekleriyle konuyu iyice yatıştıralım.

SORU : 1′ den 9’lara kadar olan çarpım tablosunu inceleyelim.

ÇÖZÜM : Bu sorunun çözümünde iç içe for döngüsü kullanılır. dıştaki for 1 kere çalışır fakat içteki for 9 kez çalıştıktan sonra döngü sonlanır.

 

 

Ekran Çıktısı ;

 

♥ C# FOREACH DÖNGÜSÜ KULLANIMI ♥

for döngüsü gibi yaygın kullanılan bir diğer döngü de foreach döngüsüdür.

Bu döngünün genel kullanımı aşağıdaki gibidir:

foreach (tip değişken in koleksiyon)

{

yapılacak işler

}

  • değişken: foreach döngüsü içinde iterasyon için kullanılacak değeri temsil eder.
  • koleksiyon: Dizi, ArrayList, Generic List, Dictionary gibi aynı tipleri barındıran liste yapılarıdır.
  • tip: Her döngüde kullanılacak ve içinde farklı değerlerin bulunacağı değişkenin string, int, byte gibi ilgili tipinin belirtildiği alan.

SORU : Foreach döngüsü kullanarak string bir dizi oluşturalım. Elamanların alt alta yazılmasını inceleyelim.

EKRAN ÇIKTISI :

 

SORU : 20 elemanlı bir diziye 1-100 arası rastgele bir değer atayarak bu diziyi foreach döngüsü kullanarak inceleyelim ve dizi içindeki sayıların en büyüğünü ve en küçük değerini yazdıralım.

 

 EKRAN ÇIKTISI ;

 

♥ C# WHİLE DÖNGÜ KULLANIMI ♥

While döngüsü bir şart sağlanıyor iken sürekli içindeki komutları çalıştırır. Kelime anlamı olarak “olduğu müddetçe” anlamı çıkar. Yapısı şöyledir:

while (koşul)

{

//komut 1

//komut 2

//komutlar

}

Program akışı önce buradaki koşulu mantıksal bir süzgeçten geçirir. Buna göre eğer koşula yazılan ifade matematiksel olarak true (doğru) değer döndürüyorsa, süslü parantezlerle çevrili bloktaki komutlar sırasıyla çalıştırılır. Ancak false (yanlış) değerini döndürüyorsa, bu komutlar hiçbir zaman çalışmayacaktır. Bu durumda program akışına döngünün bittiği yerden devam eder.

SORU ; Klavyeden girilen sayı 0(sıfır) olana kadar, girilen sayılardan çift sayıları toplayan, tek sayıları çıkaran ve sonucu ekrana yazdıran programı inceleyelim.

EKRAN ÇIKTISI ;

 

 

 

 

 

 

 

About Özge Say

Bunu da incele

C# WPF PasswordBox Şifre Gösterme

Bu yazıda PasswordBox’taki şifreyi MessageBox ile göstermeyi göreceğiz. Kullanıcı PasswordBox kutusuna şifresini yazdıktan sonra Button’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: