Anasayfa / Programlama / C# / C# If – Else Kullanımı Örnekleri

C# If – Else Kullanımı Örnekleri

If ve else konusu koşullandırma ifadesidir. If tek başınada kullanılır else terimiyle de kullanılır. Koşul bildirdiği için eğer komut doğru (true ) ise if kullanılır yanlış(false) ise else kullanılır.  If -Else formunun kullanımı ;

If (koşul)

{

Koşul doğruysa çalışacak kodlar

}

else

{

Koşul yanlışsa çalışacak kodlar

}

 

Şimdi örneğimize geçebiliriz. Örneğimizde sayının tek mi çift mi olduğunu tahmin eden uygulama yapıcağız wpf kullanarak.

 

1) İlk olarak Visual studio açıyoruz

 

2) Açılan pencereden Windows yazan yere tıklıyoruz ve çıkan seçeneklerden Wpf Application’a tıklayıp ok kısmına tıklıyoruz ve uygulamanın açılmasını bekliyoruz .

 

3) MainWindow penceresi geliyor

 

4) Pencerenin sol tarafında bulunan Toolbox kısmında bizim açılan penceremizin içine ekleyeceğimiz araç-gereç kutusudur .Toolbox’a tıklayıp Label’i sürükleyerek MainWindow’a bırakıyoruz boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Önemli= Label’i metinsel ifade yazmak için kullanırız. Matematiksel işlem yapılmaz.

 

5) Yine  pencerenin sol tarafında bulunan Toolbox kısmından Textbox’u ekliyoruz. Bu kısım ise sayı değerini gireceğiz.

 

6) Toolbox kısmından Button’u ekliyoruz .Button kısmı tıklayıp sonucu gösterecek.

 

7) Eklediğimiz Textbox’un sağ tarafta bulunan Properties (özellikler) kısmından  name(ad) yerinden  ismini veri yapıyoruz

 

8) Button kısmına çift tıklıyoruz .Geldik işin kod kısmına .

  • Şimdi int değerini vereceğim sebebi alabileceği değer sayı benim için uygun.
  • İnt sayi ; yapıyorum çünkü sayıyı isteceğim .Bir  tanede string (metinsel ifade) durum;  yapıcağım burda durumuna göre eğer doğruyasa(true ) eger yanlışsa(false)  olarak değerleniceğimiz program olucak .

Sayı ifadesini sayı tipine dönüştürüceğiz o yüzden çevirme türlerinden en çok kullanılan Convert türünü kullancağım. Toint32 kullanarak tam sayıya dönüştürücem

Adını veri olarak değiştirdiğimiz Textbox’un  veri.text olarak yazıyoruz text Textbox’un değeri o yüzden text yazdım.

9) Eğer yapısını kullanıcağım if- else (koşula bağlı) Bir sayının çift olduğunu bilmek için modunu alırız.% işareti budur.

  • Burada matematiksel bilginizin olması önemli bir sayıyının tek ve çift oluşunu 2 ‘ye bölümünde 0 kalırsa çiftir 1 kalırsa tektir , if diyoruz  eğer 2 ile bölümünden kalan 0’sa sayı çiftir değilse eger burda else kullanıyoruz ikinci koşul  sayı tektir
  • İşlemi tamamladıktan sonra MessageBox.show(durum)   kavramı ise durumu ekranda göster , sergile demek bunu Console.Readkey();  dememize gerek yok  aynı anlama geliyor.

10)  İşin en eğlenceli kısmına geliyoruz.Renklendirme bu arada Buttona çift tıkladıktan sonra iki sayfamız oluştu .MainWindow.xaml ve MainWindow.xaml.cs burada görsel kısım olan MainWindow.xaml kod kısmı ise MainWindow.xaml.cs biz renklendirme kısmını MainWindow.xaml sayfasından  yapıcağız.

  • Label yani (sayı kaçtır) kısmına çift tıklıyoruz yanda açılan Properties’te bulunan özellikleri kullanıcağız.

11) Açılan Properties’te bulunan Text özelliğinden yazının büyüklüğünü ve tipini  değişteceğim sizde istediğinizi seçebilirsiniz.

12) Aynı işlemi Textbox içinde yapıyorum. Fakat Texbox’a sayı ekleyeceğimizden dolayı içerisindeki yazıyı siliyorum.

  •  Button yani (tıkla ) içinde yapıyorumAçılan Properties’te bulunan Text özelliğinden yazının büyüklüğünü ve tipini  değiştireceğim sizde istediğinizi seçebilirsiniz.

13) Label’i  Properties’te bulunan Brush kısmından istediğim rengi yapıyorum

14) Aynı işlemi Button ve Textbox’a uyguluyorum

15)  Yaptığımız işlem burada sonlanıyor programımız hazır F5 tuşuna yada start kısmına tıklayabilirsiniz. Programı çalıştırıyorum.

  • Sorunsuz çalıştı böyle bir ekran geliyor.Deneme yapalım.

16) Sayı kaçtır 5 tıklıyorum bakalım cidden sorunsuz çalışıyor mu ? 5 sayısı tektir demesi lazım.

 

 

About Elif

Bunu da incele

C# WPF PasswordBox Şifre Gösterme

Bu yazıda PasswordBox’taki şifreyi MessageBox ile göstermeyi göreceğiz. Kullanıcı PasswordBox kutusuna şifresini yazdıktan sonra Button’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: