Anasayfa / Programlama / C# / C# Interface Kullanımı (Arayüz)

C# Interface Kullanımı (Arayüz)

Interfaceler(Arayüzler), geliştirdikleri sınıflara yetenek kazandıran yapılardır. Yani “Tip” oldukları söylenemez.

Interfaceyi diğer classlardan ayıran birçok özellik vardır. Bunlara birazdan değineceğim ama en önemlisi:  Bir Class sadece bir class’tan türeyebilirken, bir Class birden çok Interface’ten türeyelebilir.

Interface oluştururken dikkat edeceğimiz maddeler aşağıda ki gibidir:

  • Interfaceler sınıflara yetenek kazandırdıkları için içerisine herhangi bir kod parçası ekleyemeyiz. Sadece tanımlama yaparız.
  • Bir Interface’in tüm üyeleri Public kabul edilir. Private, Static gibi tanımlanamazlar.
  • Üyeleri public olarakta tanımlayamayız, çünkü zaten hepsi public olarak tanımlanmış kabul edilir. Aksi halde hata alırız.
  • New ile gerçek nesnelendirme yapamıyoruz.
  • Interfaceleri miras alan sınıflar, içerisinde tanımlanan tüm metodları Implemente etmek zorundadır.

Şimdi bir örnek ile Interface kavramına giriş yapalım.

Class açar şekilde açıyoruz fakat Interface’yi  seçiyoruz. İsim verirken classtan tek farkı başına Interface olduğunu belirtmek için “I” koyarız.

Örneğin; ISekil, IPara, IKare vb..

Örnek= ISekil arayüzü ile Kare ve Dairenin Alanı ve Çevresini hesaplayan program.

Arayüzü oluşturduk şimdi Kare ve Daire sınıfını yapacağız. Bu sefer Class açacağımız ilk resimde ki Interface yerine Class seçeneğini seçiyoruz. Classı oluşturduktan sonra ISekil arayüzü ile bağlamamız gerekiyor yani Kare sınıfınına, ISekil arayüzü ile Şekil olacağını(Dir dir ilişkisi) söyleyeceğiz.

Şekilde ki gibi Kare sınıfının yanına ISekil arayüzünü yazıp mouse’u üzerinde bekletirsek lamba çıkacak, lambaya tıkladığınız da resimde belirtildiği gibi ilk seçeneği seçiyoruz.

Tıkladıktan sonra bu ekran ile karşılaşacaksınız. Belirtilen yerlerin bir önemi olmadığı için onları silip kodlarımızı yazıyoruz. Karenin Alanını ve Çevresini hesaplayan metotların kodlarını yazıyoruz.

Tekrardan bu sefer Daire için yeni bir Class açarız ve aynı işlemleri onun içinde yaparız. Dairenin Alanını ve Çevresini Hesaplayan metotların kodlarını yazarız.

Class ve Interface işlemleri bittikten sonra geriye kalan tek program kısmıdır. Orada ise Classımızı kullanmak için nesnelendirmemiz gerekiyor. Nesnelendirme işlemi sonrasında yazdığımız metotları çağırarak Alan ve Çevrelerini hesaplatırız.

 

About BEYZA

Bunu da incele

C# WPF PasswordBox Şifre Gösterme

Bu yazıda PasswordBox’taki şifreyi MessageBox ile göstermeyi göreceğiz. Kullanıcı PasswordBox kutusuna şifresini yazdıktan sonra Button’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: