Anasayfa / Programlama / C# / C# Wpf Toolbar Kullanımı

C# Wpf Toolbar Kullanımı

Merhaba bu yazımda size C# dilinde WPF ekranında ToolBar nasıl kullanılır bundan bahsedeceğim . ToolBar (araç çubuğu ) tek satırda veya tek sütunda düğmeler ve önemli kontrolleri düzene koymak için kullanılmaktadır .  ToolBar kısayol işlevleri için bir kapsayıcıdır. ToolBarTray kontrolü ile kullanılır . Ayrıca ToolBarTray kontrolü özel sıra ve düzen davranışı sergilemekte olup içinde birden fazla ToolBar barındırabilmektedir . ToolBarTray kullanmadan da ToolBar kullanabilirsiniz fakat belirli bir düzeniniz olmaz . Yani ToolBarTrayı çantanız ToolBarlarınızı da önemli hemen elinizin altında olması gereken eşyalar olarak düşünebilirsiniz.

ilk önce ToolBarTray sürükleyip bırakıyoruz .

ikinci olarak ToolBarımızı ToolBarTrayın üzerine sürükleyip bırakıyoruz. bir veya brden fazla olabilir .

Bu eklediğimiz ToolBarımızı istediğimiz gibi boyutlandırabilir dikey veya yatay yapabiliriz . Ekledikten sonra background vererek daha belirgin olmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulamamızı çalıştırdığımız zaman bu şekilde gözükmektedir . Eklemek istediğiniz kısayolları ToolBarımızın içine şu şekilde ekleyebilirsiniz.

 

 

About kübra

Bunu da incele

C# WPF PasswordBox Şifre Gösterme

Bu yazıda PasswordBox’taki şifreyi MessageBox ile göstermeyi göreceğiz. Kullanıcı PasswordBox kutusuna şifresini yazdıktan sonra Button’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: