Anasayfa / Programlama / C# / C# WPF WEB BROWSER (Tarayıcı)

C# WPF WEB BROWSER (Tarayıcı)

Web Browser : HTML kodlarındaki dökümanları gösteren ve bu dökümanları internet’ten geri alabilen program parçasına verilen isimdir… (örn; www)

Browser : İnternet’te http , ftp gibi özel çeşitleri destekleyip kullanıcıya güzel görünüm yapması düşünlen program.

 

 

Web tarayıcılar; her ihtiyaca hizmet eden uygulamalar olmasına rağmen her zaman hayatımızın merkezinde yer almaktadır. Tek yapmamız gereken URL’yi  adres çubuğuna yazmamız gerekir.  İnternet tarayıcılarının başka kullanımları da vardır; bazı özel sunucudaki bilgilere ulaşmak yada cihazınızda depolanan bir videoyu oynatmak için kullanırız. İnsanlar her zaman en kaliteli web tarayıcısını bulamak  isterler.

 

2018 en iyi Web Tarayıcıları : 

 

1. Google Chrome – Genel üst web tarayıcısı :

Google ilk Chrome’u 2009 da tanıtmıştır. Google hızla yükseldi çünkü o zamanlarda en iyi tarayıcıydı.

 

2. Mozilla Firefox – En İyi Chrome alternatifi :

Geçen sene Firefox, Quantum adlı Firefox 57’in piyasaya sürülmesiyle büyük bir geri dönüş yaptı yani Firefox eskiye göre daha başarılı olduğu için Chrome ile büyük bir mücadele vermektedir.

3. Microsoft Edge – Windows 10 için en iyi tarayıcı : 

Herkes, Microsoft’un eski tarayıcısının Internet Explorer’a olan ön yargıları azaltmak için Microsoft’un Edge’i çıkardığını bilir. Şimdi, şüphesiz Windows 10 ve son zamanlarda Android ve iOS için en iyi web tarayıcı yazılımı arasındadır.

4. Opera – Kripto engellemeyi engelleyen tarayıcı :

Eski  bir web tarayıcısı olan Opera, Chrome’un başarısı nedeniyle neredeyse kullanımı azalmıştır. Yine de kendini geliştirdi ve şimdi Windows ve diğer masaüstü işletim sistemleri için en iyi internet tarayıcıları listesinde bir yer bulmaktadır.

5. Vivaldi – Son derece özelleştirilebilir bir tarayıcı :

Vivaldi daha 1 senedir olmasına rağmen insanların kullanabileceği en iyi tarayıcılar içerisinde yer almaktadır. Opera Tarayıcısı kurucularından Jon Stephenson von Tetzchner ve Tatsuki Tomita tarafından yapılmıştır.

 

 

SONUÇ :

Çok fazla sayıda tarayıcı bulunmaktadır. Web tarayıcı yazılımının dünyasında çoğunlukla gördüğümüz şey, Windows ya da diğer bazı platformlardaki tarayıcılar olsun, büyük isimler tarafından yönetiliyor. Ancak bilinen tarayıcıları da  denemek gerekir. Büyük bir tarayıcı tercih ederseniz, Chrome veya Firefox’a gidebilirsiniz. Ancak Vivaldi ve Torch, marka adına göre denemeye değer.

 

 

WPF WEB BROWSER ÖRNEĞİ :

 

xaml.cs Kısmı :

xaml.cs kısmında web browser’ın boyutunu ismini kapladığı alan mesafesini yazıyoruz.

xaml.cs kısmında window yazısına tıklıyoruz ve loaded seçeneğine çift tıklayarak MainWindow kısmında kodları yazıyoruz.

 

MainWindow Kısmı : 

MainWindow kısmında ise hangi sitenin görüntülenmesini istiyorsak o sitenin uzantısını yazıyoruz.

 

ÇALIŞMA EKRANI :

About Aslıhan

Bunu da incele

C# WPF PasswordBox Şifre Gösterme

Bu yazıda PasswordBox’taki şifreyi MessageBox ile göstermeyi göreceğiz. Kullanıcı PasswordBox kutusuna şifresini yazdıktan sonra Button’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: