Anasayfa / Programlama / C# / WPF DatePicker Kullanımı

WPF DatePicker Kullanımı

WPF DatePicker Nedir ?

DatePicker, kullanıcının tarih değerini seçmesine izin veren denetimdir.

Bir DatePicker oluşturma;

DatePicker nesne öğesi, XAML’deki bir WPF DatePicker denetimini temsil etmektedir.Bir DatePicker denetimini Toolbox’tan tasarım sayfasına sürükleyip bıraktığınızda, aşağıda listelenen kodun DatePicker denetimi için XAML dosyasına eklendiğini görürüz.

DatePicker nesnesine verdiğimiz Genişlik ve Yükseklik değerleri , bir DatePicker’ın genişliğini ve yüksekliğini temsil eder. Content özelliği DatePicker’ın metnini temsil eder. Name özelliği DatePicker’ın tanımlayıcı adını gösterir. VerticalAlignment özelliği ise Dikey Hizalanacağını belirtir.

Yukarıda ki kodu çalıştırdığınızda, metin içeren bir TextBox görürsünüz içerisin de “tarih seçin” yazıyor ve bu TextBox’ın tarihine tıkladığınızda, bir tarih seçebileceğiniz Takvim açılır penceresi görünür. Kullanıcının seçtiği her tarih de TextBox’daki tarih değeri değişir.

Calendar Nedir Ne İçin Kullanılır ?

Calendar ( Takvim ) denetimi, kullanıcıların tarih seçmesine ve tarih seçimi sırasında bir etkinliği tetiklemesine olanak tanıyan bir görsel takvim oluşturmak için kullanılır. Kullanıcının bir gün seçmesine izin verir. Her zaman görünürdür. Pop-up pencere ( Açılır pencere )  gösterilmez. XMAL’de Ay/ Gün/ Yıl olarak ayarlanır.

Calendar kontrolü, seçim için birden fazla mod sağlar. SelectionMode özelliğini kullanarak tarih aralıklarını ayarlayabiliriz. tek aralıklı tarih için SingleDateSingleRange, çok aralıklı tarih için MultipleRanges veya aralıksız olması için None olarak ayarlayabilirsiniz.

Örnek olarak MultipleRange’i yapalım.

DisplayDate özelliği ile bir tarih belirleyebiliriz. Şimdi bir tarih belirleyerek onu takvimde gösterelim.

Takvim varsayılan olarak geçerli tarihi görüntüler. DisplayDate özelliğini ayarlayarak görüntülenecek başka bir tarih belirleyebilirsiniz.

 

 

About BEYZA

Bunu da incele

C# WPF PasswordBox Şifre Gösterme

Bu yazıda PasswordBox’taki şifreyi MessageBox ile göstermeyi göreceğiz. Kullanıcı PasswordBox kutusuna şifresini yazdıktan sonra Button’a …

3 comments

  1. Eline sağlık güzel olmuş

  2. çok başarılı olmuş işime yaradı.

  3. Güzel bir anlatım Tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: