Anasayfa / Veritabanı / SQL / SQL Join Kullanımı

SQL Join Kullanımı

Join(Birleştirici), iki ya da daha fazla tabloyu aynı anda sorgulayarak bir sonuç tablosu (result table) oluşturmaya yarar. Örneğin: İki tabloyu birleştirici ile birleştirerek sonuç tablosu oluşturmak istenirse her iki tabloda da aynı olan alanlardan yola çıkılır. Böylece alanları kullanarak istenilen sonuç tablosu oluşturulabilir.

Bu birleştiriciler dışında SELECT ifadesini kullanarak iki ya da daha fazla tablo üzerinde sorgulama yapılabilir. SELF JOIN kullanarak bir tablonun kendiyle birleştirilmesi sağlanabilir.

LEFT JOIN : ile iki adet tablomuzdaki kayıtları belli bir kritere göre birleştirebiliriz. Burada asıl olan birinci tablodaki kayıtlardır. İkinci tablodan sadece birinci tabloda olan kayıtlar alınır. İkinci tabloda olupta birinci tabloda olmayan alanların değeri boş (NULL) olarak gelecektir

LEFT JOIN Kullanım Biçimi

SELECT alan_ad(lari)
FROM tablo1 LEFT JOIN tablo2
ON tablo1.alan_adi=tablo2.alan_adi

 

RIGHT JOIN :ile iki adet tablomuzdaki kayıtları belli bir kritere göre birleştirebiliriz. Burada asıl olan ikinci tablodaki kayıtlardır. Birinci tablodan sadece ikinci tabloda olan kayıtlar alınır. Birinci tabloda olupta ikinci tabloda olmayan alanların değeri boş (NULL) olarak gelecektir

RIGHT JOIN kullanımı JOIN yapıları içerisinde en az kullanılanıdır. RIGHT JOIN yerine tabloların yerini değiştirip LEFT JOIN kullanımı daha yaygındır.

RIGHT JOIN Kullanım Biçimi

SELECT alan_ad(lari)
FROM tablo1 RIGHT JOIN tablo2
ON tablo1.alan_adi=tablo2.alan_adi

 

 

About ilayda

Bunu da incele

Sql Server Having İfadesi

Toplam fonksiyonları ile ilgili bir şart yazılacak ise bu şart where ifadesinden sonra yazılamaz. Having …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: