Anasayfa / Veritabanı / SQL / SQL Server / SQL Server 2017 Kurulumu (tr-TR)

SQL Server 2017 Kurulumu (tr-TR)

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Ekim 2017 tarihinde piyasaya sürülen SQL Server 2017 ürününün kurulumunu anlatacağım. 2017 ile birlikte gelen en temel özellikler performans iyileştirmesi ve Linux tarafındaki ilk sürüm niteliğinde olmasıdır. Genel olarak günümüzde aktif olarak aşağıdaki versiyonlar kullanılmaktadır.

SQL 2017 limitasyonları (sınırlamaları) aşağıdaki gibidir.

 

Öncelikle SQL işletim sistemi ile aynı ortamda kurulmaz ise performans açısından iyi olacaktır. Ayrıca DB, Log, Temp DB, ve Backup için ayrı disk birimleri kullanmamızda daha iyi olacaktır. Tabi buna göre storage seçimi, disk seçimi ve raid seçimi yapmamız gerekmektedir. Ben kurulum için ayrı ayrı olarak disklerimi hazır hale getirdim.

Öncelikle ben performans açısından disklerimi 64K ile formatlıyorum.

 

DB, Log, TempDB ve Backup için ayrı ayrı disklerimi oluşturdum.

 

Bu kadar ön bilgiden sonra sözü fazla uzatmadan kurulum adımlarına geçelim. İndirdiğimiz iso dosyasını sistemimize bağlayalım ve “Setup” dosyasını Yönetici olarak çalıştıralım.

 

Gelen güvenlik uyarısını “YES” ile geçelim.

 

Bu ekranımızda iyi bir kurulum optimize edebilmek için bu ekranımızdaki linklerden yararlanarak gerekli noktalarda bilgiler alabiliriz. Biz kurulum adımına geçeceğimiz için “Installation” seçimini tıklayalım. Biz yeni temiz bir kurulum yapacağımız için Installation tabında yer alan “New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation” seçeneğine tıklayalım.

 

Kurulum için gerekli olan ürün anahtarımızı girelim. Biz test işlemleri yapacağımız ve lisans anahtarımız olmadığı için Evaluation seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

 

Lisans anlaşmasını kabul edelim ve “Next” ile ilerleyelim.

 

Use Microsoft Update to check for updates (recommended) seçeneğini seçerek kurulum öncesi gerekli güncellemeleri çekelim.

 

Kurulum öncesi sistem gereksinimlerimiz kontrol ediliyor. Gerekli bileşenler var olduğundan sadece Windows Firewall uyarı veriyor. Bu hata değil uyarı olduğundan “Next”ile ilerliyoruz.

 

Bu ekranımızda istersek tüm Sql özelliklerini kurabilir, istersek sadece gerekli olan bileşenleri kurabiliriz. Biz bize gerekli olan kurulum için sadece “Database Engine Services” seçeneğini işaretleyerek buradaki seçimi tamamlıyor. SQL kurulum yollarını olduğu gibi bırakıyoruz. Tabi bunu özelleştirme imkanımız var. Buradaki seçim performans optimizasyonuna göre değişir.

 

Bu ekranımızda kurulacak olan SQL için bir instance ismi belirleyebilir veya varsayılan instance ismi ile kurulum adımını geçebiliriz. Biz burada ayar değiştirmeden varsayılan olarak “MSSQLSERVER” instance ismini değiştirmeden “Next” ile sonraki adıma ilerliyoruz.

 

Karşımıza “Server Configuration” ekranı geldi. “Service Accounts” tabında SQL Server 2016 Servislerini çalıştıracak kullanıcı hesapları belirlenir. Bu servis seçimlerini aşağıdaki gibi bırakabilirsiniz. “Collation” seçimini yapmak için tıklayalım.

Collation tabından SQL Server dil ve karakter set ayarları yapılır. “Collation” ayarında “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” seçimini yaptık “Next” butonuna tıklayalım.

 

Database Engine Configuration kısmında kimlik doğrulama metodunu seçmemiz ve bunun için kullanıcı belirlememiz istenmektedir. Sql Windows kimlik doğrulaması ve Sql kimlik doğrulaması ile kurulabilmektedir. Biz ikisinin aynı anda aktif olma durumunu isteyebiliriz. Bu nedenle “Mixed Mode” çimini işaretliyoruz. Add Current User butonuna tıklayarak mevcut kullanıcımızı Windows Authentication için ekleme işlemini yapalım.

Data Directories” tabına tıklayalım. “Data Directories” tabında log, db ve bileşenlerin kurulacağı yerler belirlenebilmektedir. Biz bu ekranda bu alanlar için gerekli disk yapılandırmamızı kuruluma başlamadan yapılandırmıştık. Burada gerekli yollarımızı gösterelim ve bu ekrandaki diğer yapılandırma için “TempDB” tabına tıklayalım.

 

TempDB için yine hazırlamış olduğumuz disk yollarını gösterelim. Bu ekranımızda eski ekranlara göre farklı bir yapı gelmiş durumda. Performans için gerekli sayıda gerekli boyutta TempDB oluşturma imkanına sahibiz. Ben ayarlarımı aşağıdaki gibi yapıp “Next” ile bir sonraki ekrana ilerliyorum.

 

Bu kısma kadar olan kısımda yapılan seçimlerin bir özeti karşımıza geldi. Bu ekranda yer alan “Configuration file path” yolundaki ini dosyasına erişerek bu kurulumlar sırasında hangi komutların işletileceğini görebiliriz. Bunlar otomasyonel kurulumlarda işimize yarayabilmektedir. “Install” butonuna tıklayarak kuruluma başlayalım.

 

Kurulum adımlarımız başladı.

 

Kurulum sorunsuzca tamamlandı. “Close” butonu ile ekranımızı kapatalım.

 

Servislerimiz sorunsuzca oluşturulmuş ve gerekli servisler çalışır durumda.

 

Program kısa yollarımız oluşmuş durumda ancak belirttiğimiz gibi artık Management Studio hazır olarak gelmiyor sonradan kurmak durumundayız. https://msdn.microsoft.com/en-us/library/mt238290.aspx Jump  bu adresten Management Studio programını download edip ücretsiz olarak kurabiliriz.

 

“Yönetici Olarak Çalıştır” ile kurulumu başlatalım.

Güvenlik uyarısını “YES” ile geçelim.

 

Install ile kurulum adımını tetikleyelim. Bilgisayar performansına göre beş-on dakika arasında süre alacaktır.

 

Kurulum adımlarımız devam ediyor.

Kurulumumuz tamamlandı. “Close” ile ekranımızı kapatalım.

 

Şimdi yönetim kısa yollarımız ve diğer bileşenlerimiz start menümüze geldi.

 

“Management studio” ekranımızı açalım. Windows authentication ile oturum açabildiğimiz gibi SQL authentication ile oturum açma imkânımız var.

 

Ben SQL authentication seçeneği ile oturum açacağım için oluşturduğumuz sa kullanıcı adı ve parolası ile giriş yapalım.

Test amaçlı olarak yeni bir veritabanı oluşturalım. Bu işlem için Database üzerine sağ tıklayarak “New Database…” kısmına tıklayalım.

 

Veritabanımıza bir isim verelim. Kurulum sırasında ayarladığımız gibi Database ve Log dosyaları farklı disklerimiz üzerinde oluşmakta. Buradaki ayarlara müdahale etmeden “OK” butonuna tıklayalım.

 

Oluşturduğumuz veritabanımız üzerinde birde yedekleme işlemi yapalım. Veritabanımız üzerinde sağ tıklayarak Task-Backup açılır menüsüne tıklayalım.

 

Yedeğimiz belirlediğimiz diskimizin diskine otomatik olarak alınacak.

 

Belirlemiş olduğumuz gibi Database dosyamız ayarladığımız disk üzerinde oluştu.

 

Log dosyamızda durum yine aşağıdaki gibi.

Temp Database dosyalarımızda belirlediğimiz disk alanı üzerinde oluşmuş durumda.

 

Yedekleme işlemi sonrası dosyamızda belirlediğimiz disk alanı üzerinde oluştu.

 

 

SQL Server Kurulumu Hatası Ve Çözümü

MSSQL server kurarken oluşabilecek örnek hatalar ve çözümleri ↓

“The INSTANCESHAREDWOWDIR command line value is not valid. Please ensure the specified path is valid and different than the INSTANCESHAREDDIR path”

Bu hatanın sebebi ise, SQLSRV kaldırırken setup dosyalarının silinmemesinden ve tekrar yüklemede bu ön kayıtlı dosyaları kullanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü bu ön kayıtlı dosyalarda sizin daha önce kurmuş olduğunuz bazı ayarlar tutulmaktadır. Neyse lafı uzatmadan çözüme geçelim.

1- İlk olarak hard diskinizde d: sürücüsü varsa hemen bu sürücü içerisinde sayı ve numaralardan oluşan uzun isimli bir klasör göreceksiniz. Bu klasörü silin ve sorunsuz kurulumunuzu yapın.

2- Eğer ki d: sürücüsünde böyle bir dosya bulamadıysanız direk SQLServer’i d: sürücüsüne kurmanız da sizin için çözüm olacaktır.

3- Eğer d: sürücünüz yoksa kurulum dosyasının masaüstüne kısayolunu oluşturup kısayol parametresine aşağıdaki satırları ekleyin.

4- Regedit’e girip aşağıdaki kayıtları silin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About Özge Say

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: