Anasayfa / Veritabanı / SQL / XML Flat-File Nedir

XML Flat-File Nedir

XML (Extensible Markup Language), Türkçe’de Genişletilebilir İşaretleme Dili anlamına gelmektedir.XML, HTML gibi hiyerarşik bir işaretleme dilidir.XML’de kullanılan etiketler, HTML’den farklı olarak kişiler tarafından belirlenir.

XML, HTML’in de tasarımcısı olan Tim Berners Lee tarafından tasarlanmıştır.Veri saklama ile birlikte farklı sistemler arasında veri alışverişi yapılmasını sağlayan formata sahiptir. Günümüzde birçok yazılım diğer yazılımlarla veri alışverişlerini XML aracılığı ile yapmaktadır.SGML‘in basitleştirilmiş halidir.

Microsoft’un .NET teknolojisinde kullanılan DataSet nesneleri XML formatındadır.

XML Dilini Nerede Kullanabilirim ?

Günümüzde web siteleri için site haritası oluşturma, veritabanlarının aktarılması, yazılım paketleri içerisindeki bağımlılıkların tanımlanması, finansal verilerin iletimi, dosya sistemlerinin oluşturulması, bilimsel içeriklerin depolanması gibi yüzlerce alanda XML teknolojisi kullanılmaktadır.

 

XML Dosyası Oluştururken Uyulması Gereken Kurallar

Xml’in etiketleri hiyerarşik yapıda olmalıdır.

Açılan etiket mutlaka kapatılmalıdır.

Xml Case Sensitive bir dildir.

XML’ de etiketlere nitelik atanabilir.

Popüler XML Editörler

Notepad++

Adobe FrameMaker

Firstobject XML editor

XMLQuire

 

Flat File Database (Düz Dosya Veritabanı)

Tek tablodan oluşan veritabanıdır. Tüm veriler bu tablo üzerinde tutulur. Tek bir tablo olduğu için 1 dosya içinde barındırılır.

Tüm veriler tek tabloda tutulduğu için tutulacak veriye göre hem sütun sayısı çok fazla olur hem de aynı veriyi birçok kayıtta tekrar etmek (data duplication) gerekecektir. Bu sebepe veri boyutu çok fazla olabilir.

Flat File veritabanı üzerinde işlem yaparken tüm veriler bellek üzerine alınır ve bellek üzerinden sorgular çalıştırılır. Eğer tabloda çok fazla kayıt var ise performans sorunu yaşatabilir.

Flat File Database dosyaları binary veya text (metin) dosyası olarak tutulabilir.

Aşağıda bir üniversitede mezun olan öğrencilerin tutulduğu bir Flat File veritabanı dosyası bulunmaktadır. İlk satırda hangi sütunların olduğu bilgisi belirtilir. Sonraki satırlarda ise veriler bulunur.

 

 

About Gizem

Bunu da incele

SQL Server Group By İfadesi

Adından da anlaşılacağı üzere GROUP BY ifadesi gruplama yapar.Yani sonuç kümesini bir veya birden fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: